LP C-08 Odběr vzorku

 

Stručné pokyny k odběru vzorků

 

Odběr žilní krve

 

Odběr venózní krve provádíme většinou ráno, obvykle nalačno. Při použití vakuových systémů se vloží vhodná jehla do držáku, palcem ve vzdálenosti 2 až 5 cm pod místem odběru se stabilizuje poloha žíly, provede se venepunkce a teprve potom se postupně nasazují vhodné zkumavky. Vakuová zkumavka se nesmí nasadit na vnitřní jehlu držáku před venepunkcí, protože by se vakuum ve zkumavce zrušilo. Jakmile krev začne pomocí vakua vtékat do zkumavky, lze odstranit škrtidlo. Je-li ve vakuované zkumavce protisrážlivé nebo stabilizační činidlo, musí se zabránit styku tohoto činidla s víčkem zkumavky nebo případnému zpětnému nasátí krve s činidlem do žilního systému. Vakuum ve zkumavce zajistí přiměřené naplnění zkumavky a správný poměr krve a protisrážlivého činidla. Jednotlivé zkumavky s přídatnými činidly je nutno bezprostředně po odběru promíchat pěti až desetinásobným šetrným převrácením.

Systém Sarstedt lze použít klasickým způsobem s využitím pístu stříkačky i jako vakuový systém.

Doporučené pořadí odběrů z jednoho vpichu:

- vyšetření ze séra

- vyšetření ze séra - gel

- vyšetření z plazmy

- koagulace

- hematologie

- sedimentace

- vyšetření glykémie, laktátu

Odběr kapilární krve

Pro stanovení krevních plynů je potřeba dodržovat tyto zásady:

První kapka krve se setře. Lehkým tlakem v okolí místa vpichu se vytvoří další kapka. Ke kapce krve se přiloží kapilára, do které se při vhodném sklonu krev sama nasává. Krev z vpichu musí volně odtékat, kapiláru nasazujeme těsně k rance. Krev v kapiláře musí být zcela bez bublin. Po naplnění kapiláry se do kapiláry vloží 1 drátek, kapilára se uzavře na obou koncích zátkami a pomocí magnetu se krev důkladně promíchá. Drátek se v kapiláře ponechá. Krev odebraná na acidobazickou rovnováhu musí být vyšetřena ihned.

Odběr ranního vzorku moče

Provádí se pouze po poučení pacienta, je nutné zabránit sekundární kontaminaci moče.

Sběr moče obecně

Provádí se pouze u důkladně poučeného pacienta.

Při celodenním sběru se pacient ráno (obvykle v 6:00 hodin) vymočí mimo sběrnou nádobu do záchodu, NIKOLIV do sběrné nádoby a teprve od této doby bude veškerou další moč (i při stolici) sbírat do sběrné lahve. Po uplynutí doby sběru se do sběrné láhve vymočí naposledy (tj. následující den opět v 6:00 hodin).

Pokud má být sběr rozdělen na kratší intervaly (12, 8, 6, 3 hodiny) postupuje se analogicky a na každé sběrné nádobě musí být označení doby sběru s přesností na minuty. Uzavřené sběrné nádoby se označí jménem a celým rodným číslem.

Do laboratoře se dodává vždy celý objem moče.

Pro bilanční sledování i pro přesnější posouzení renálních funkcí je bezpodmínečně nutné zachytit veškerou moč a také extrarenální ztráty, pokud jsou větší než 100 ml za 24 hodin.

Stolice na okultní krvácení

Odběr malého vzorku stolice (velikosti přibližně čočky) se provádí do příslušných odběrových nádob s pufrem pomocí tyčinky se závitem, (je součástí nádobky) – nádobky a podrobné návody postupu odběru vydává OKBH.

 

POZNÁMKA!

Heparinizované pacienty nabírejte do zkumavek s heparinem litným (Sarstedt, oranžový uzávěr).

Přítomnost terapeuticky podávaného heparinu zpozdí sražení vzorku natolik, že se srazí během analýzy a může poškodit analyzátor.

 

 

Odběrové pracoviště při OKBH Nemocnice Slaný se nachází v budově C.

 

 

Laboratorní příručka OKBH Nemocnice Slaný

Verze: září 2023

Platí od 15. 9. 2023

Aktuální verze: www.nemsl.cz