COVID-19 u dětí věku 0 - 19 let

Vážené maminky, tatínkové, babičky i dědečkové,

obracím se na vás jako primář dětského oddělení Nemocnice Slaný s velice závažnou informací týkající se COVIDU-19 a dětí.

U dětí ve věku 0 - 19 let za 2 - 6 týdnů po prodělané infekci (ale POZOR! - děti mohly prodělat infekci zcela nepozorovaně, rozhodně nemusí mít pozitivní výtěry!) se může vyskytnout velice závažné onemocnění, které se nazývá zkratkou PIMS (Pediatric Inflammatory Multisysteme Syndrome).

Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné (na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného). Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné! Nás lékaře na dětském oddělení vede snaha udělat vše proto, abychom mohli podchytit pokud možno všechny potenciální pacienty a aby nám zbytečně neumíraly na COVID-19 i děti.

Proto, pokud vaše dítě horečky > 38,5 C trvající 3 a více dní a současně jsou přítomny 2 z následujících 5 příznaků:

1) vyrážka

2) popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin)

3) otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploskách

4) nehnisavý zánět spojivek

5) průjem, zvracení nebo bolesti břicha

neprodleně navštivte naši dětskou ambulanci, kde na základě dalších vyšetření vyloučíme nebo potvrdíme tuto diagnózu a podnikneme vše, co je třeba.

Při nejasnostech/nejistotě využijte v pracovní době i možnost telefonické konzultace  na dětském oddělení naší nemocnice nebo emailové adrese: .

prim. MUDr. Jiří Havránek