Covid report 22. 2. 2021

Za poslední 3 dny přijala Nemocnice Slaný 33 nových pacientů s covid-19.

 

Celkový počet hospitalizovaných na covidových odděleních se mění každou hodinu, aktuálně se jedná o 56 pacientů, z nichž 15 je ve vážném stavu a jedná se o šedesátníky, padesátníky i čtyřicátníky. Aby tento nápor bylo vůbec možno zvládnout, na každém necovidovém oddělení byly zřízeny postcovidové pokoje, kde se doléčují pacienti, kteří donedávna zůstávali na "covidu". nemohou, jejich lůžka potřebují noví pacienti. Reálný počet u nás hospitalizovaných primárně kvůli covidu-19 je tedy mnohem vyšší, protože postcovidoví pacienti jsou ti, kteří se z covidu ještě nezotavili natolik, aby jejich stav dovolil propuštění, a personál k nim musí přistupovat stejně jako ke covidovým, protože nelze vyloučit, že jsou ještě infekční. Ale jsou i jiní pacienti, nezmizely infarkty, embolie, mozkové příhody, zlomeniny ani náhlé příhody břišní, ani jich není méně. O ty všechny se samozřejmě staráme také, operuje se, rodí se... Vyčerpání personálu je nepopsatelné. Maratonec ze sebe může vydat všechno, protože ví, že musí uběhnout 42 kilometrů a nevadí, když v cíli padne. Sestry a lékaři na jsou běžci ultramaratonu, jehož délka je neznámá. Nepotřebují jásající tribuny, ale potřebují, aby jim nikdo neházel klacky pod nohy a nenadával jim, že si celý ten závod vymysleli. 

 

Od pátku 19. 2. je provozu velkokapacitní očkovací centrum v Městském centru Grand, které je společným dítětem nemocnice a města, a získalo primát prvního očkovacího centra ve Středočeském kraji mimo nemocnici. Jeho kapacita je 500 očkovaných denně, jejíž plné využití závisí na počtu dodaných vakcín, ale také na umožnění vakcinace mladších věkových kategorií než osmdesátníků, které je vládou avizováno na příští týden. 

 

Prosíme všechny, aby si uvědomili závažnost a naléhavost současné situace a chovali se zodpovědně. Noste respirátory, desinfikujte si ruce, omezte pobyt mezi lidmi. Covidová kapacita nejenom naší nemocnice je téměř vyčerpaná.

 

ředitel