Covid report 6. 12. 2021

K dnešnímu ránu hospitalizujeme na covidových odděleních Nemocnice Slaný 27 pacientů, z toho 3 na ARO, 6 na reprofilizovaných JIP lůžkách a zbytek na standardních lůžkách. Nejmladšímu pacientu s covidovým zápalem plic je 24 let, pacientu v nejvážnějším stavu je 43 let - oba jsou z kategorie neočkovaných.

Celkově je neočkovaných 14, očkovaných 13. Mezi očkovanými jsou i pacienti, kteří jsou hospitalizováni s jinou nemocí než covidem, ale byla jim zachycena bezpříznaková pozitivita testu, převažují mezi nimi starší ročníky a nikdo z nich nedostal posilující třetí dávku. Že je nutné k tomu, abychom si udělali představu o účinnosti ochrany navozené očkováním, přepočítat počty hospitalizovaných očkovaných/neočkovaných na velikost skupiny očkovaných/neočkovaných v populaci a dané věkové skupině, byl již mnohokrát napsáno a řečeno.

Podávání monoklonálních protilátek je díky novým dodávkám obnoveno. Očkování v našem Očkovacím místě pokračuje, ale jeho kapacitu nelze z personálních a prostorových důvodů navýšit nad stávajících 130 očkovaných denně a soustředíme se na podávání třetích dávek. Bohužel vládní strategie, která počítala s převzetí očkování praktickými lékaři a jejíž součástí bylo uzavření velkokapacitních Očkovacích center včetně slánského Grandu, se ukázala jako nedomyšlená. Je otazné, bude-li ČR za těchto okolností vůbec schopna znovu dosáhnout denní očkovací kapacity, jakou měla v červnu.

Přeji hezké adventní dny.

Štěpán Votoček

ředitel Nemocnice Slaný