Covid report 9. 12. 2020

Nemocnice Slaný zareagovala na pokles pacientů vyžadujících hospitalizaci pro Covid-19 redukcí covidových stanic ze 4 na 2. Aktuálně je hospitalizováno pouhých 11 covidových pacientů, nicméně zůstáváme obezřetní: celostátní situace příliš růžová není a téměř stoprocentně dojde k opětovnému nárůstu covidových hospitalizací, byť doufáme, že listopadových počtů kolem 50 obsazených covidových lůžek již nedosáhneme. Naše odběrové centrum se povinně zapojilo do dobrovolného testování pedagogických pracovníků a po 3 dnech lze konstatovat, že zájem je mizivý. Zdá se, že narychlo vymyšlený a s obrovským úsilím všech zúčastněných spuštěný projekt s pedagogy bohužel nikdo předem nekonzultoval. Očekáváme, že bezplatné antigenní testování veřejnosti, která začít 18. 12., bude mít podobný ohlas - ale nechme se překvapit. 

 

Nesrovnatelně důležitější než antigenní testování pedagogů a veřejnosti je blížící se dostupnost očkování proti Covid-19. Očkování je jedinou možností, jak se vleklé epidemie zbavit. Obhájení a propagace tak zásadní věci jsou vládou nepochopitelně a trestuhodně opomíjeny. Vrcholní politici, kteří by měli jít osobním příkladem, se k očkování své osoby vyjadřují alibisticky a neochotně. Jaký rozdíl, a bohužel nikoli jediný, oproti britské královně! Sociální sítě zaplňují nesmyslné zkazky, fámy a dezinformace o rizicích vakcinace, kterým zatím čelí pouze ojedinělí zdravotníci z vlastní iniciativy. Postoj státu, který investoval prostředky do nákupu vakcín pro více než polovinu populace, a nechává jej klidným převažující odmítavý postoj veřejnosti k očkování, je politováníhodný.  Za sebe a ostatní lékaře slánské nemocnice prohlašuji, že se necháme očkovat okamžitě, jakmile to bude možné. Totéž doporučuji všem ostatním - nedojde-li k proočkování většiny obyvatelstva, šíření koronaviru, který dle dosavadních informací nezanechává dlouhodobou imunitu, nezastavíme.

 

Médii proběhla informace, že některé nemocnice kvůli ekonomickým problémům pozdržely covidové odměny zaměstnancům. Nemocnice Slaný naštěstí v podobné situaci není, všichni zaměstnanci obdrželi vládní odměnu v plné výši a výplata mezd ohrožena není a nebude ani v roce 2021. Není a nebude ohrožena ani péče o naše pacienty, již s Covidem nebo s jinými onemocněními. Přeji vám všem co nejklidnější zbytek adventu

 

ředitel