Covid report 12. října 2020

Víkendový nárůst počtu pacientů vyžadujících hospitalizaci nikoli s Covidem, ale pro Covid, ukázal nezbytnost rozšířit kapacitu Covid oddělení.

Od středy 14. října se stane covidáriem celá interna A, tj. 29 lůžek; pro nejzávažnější stavy nadále zůstává vyhrazeno 5 lůžek na ARO. Nicméně epidemie Covid-19 v tomto rozsahu nemůže být záležitostí pouze interny a ARO, ale je nezbytné, aby se nějakým způsobem na zvládnutí situace podílela celá nemocnice. Chirurgie a ortopedie převezmou následná lůžka interny, chirurg se zapojí do práce v Covid týmu, jinak složeného výhradně z internistů a anesteziologů. Největší zátěž ale bude opět ležet na sestrách. Naléhavě prosím sestřičky napříč nemocnicí, aby se zapojily se do směn na Covid oddělení. Není únosné, aby jen několik sester ustálo týdny či měsíce náročné práce s Covid pacienty, které nás čekají. Též trvá nabídka a prosba o zapojení se do práce v Odběrovém centru. Nikdo nevíme, jak dlouho to potrvá, ale co víme jistě, že bez vzájemné pomoci se neobjedeme. Pomoc zvenčí nečekejme: vládní představa, že dlouhodobě ležící převezmou hotely a naši práci že zastanou medici svědčí pouze o tom, že nám vládnou mimozemšťané. Z ambulantního sektoru navzdory apelu Ministerstva zdravotnictví pomocnou ruku zatím nikdo nenabídl. Pokud dojde k uzavření prvního stupně základních škol, o kterém se dnes jedná, bude to jen další krok k oslabení zdravotnictví. Jak jste mnozí jistě zaznamenali, snažíme se alespoň neutěšenou situaci v první linii medializovat a hodláme v tom pokračovat. Přeji vám všem pevné nervy a nepropustné respirátory.

ředitel